Our 2019 Dairy Stock Judging competition will take place on Thursday 25th July, 7.30pm at Pilsdon Dairy Farm, Pilsdon, near Bridport, DT6 5NY, by kind permission of Simon and Cat Bugler.  Our judge this year is Mrs Jane Targett of Castle Cary and the competition is open to any Young Farmers Clubs with classes for all ages.

Dairy Stock Judging is an important event and skill for Young Farmers.  Its purpose is to train them to look for and assess the type of traits that are beneficial for long lasting, healthy cows that will also produce plenty of milk.  For every breed of cow, there is a “True Type Model” which is the ideal cow.  The competitor must keep this in mind as they assess each animal.  They will be looking  for the functional traits such as good legs and feet leading to good locomotion, a well attached udder with enough width and height to hold the high milk yields expected from a modern cow, with body capacity sufficient to support the milk and a growing calf.  Working in teams of two, the Young Farmers are tasked to assess the dairy cows and place them in order [best to poorest] giving the reasons for their decision.    They then present their findings to the Judge who marks them using a complex marking system based on accuracy of observation and comparisons.

Entries close on Friday 12th July, please click here to download an entry form.

2018 Results

The prizes were presented by Society President, Mr Richard King.

Isobel Minshall & Joanna House, Marshwood Vale YFC

Juniors

1st and winners of the Melplash Agricultural Society Junior Shield- Isobel Minshall & Joanna House, Marshwood Vale YFC

2nd – William Bristol & Bertie George, Wincanton YFC

3rd – Anna Hodges & Poppy Miller, Wincanton YFC

Aaron Turner & Louise Dowding – Marshwood Vale YFC.

Intermediates

1st and winners of the Melplash Agricultural Society shield – Aaron Turner & Louise Dowding – Marshwood Vale YFC.

2nd – Amy Wonnacott & Lindsay Gubbins, Marshwood Vale YFC

3rd – Jasper & Henrietta Love, Sherborne YFC

Hilary Hansford & Hannah Martin, Puddletown YFC

Seniors

1st and winners of the Francis W Hunt Perpetual Challenge Cup –Hilary Hansford & Hannah Martin, Puddletown YFC

2nd:  Lucy & James Wallbridge, Beaminster YFC

3rd – Henry Cox & Toby Wonnacott, Puddletown YFC

Best Newcomer:  Emily Power, Wedmore YFC

Highest Placed Individual:  Isobel Minshall, Marshwood Vale YFC